Mezinárodní federace ledního hokeje

Američanky jsou zlaté

Drama rozhodla těsně před koncem Zumwinkelová

Zveřejněno 14.01.2017 22:19 GMT+1 | Autor Marek Janoš
Napínavý souboj zámořských celků rozhodla necelé tři minuty před koncem pro Spojené státy Grace Zumwinkelová. Američanky tak dovršily zlatý hattrick.

Dlouho to vypadalo, že Američanky si dokráčí k vítězství, když v defenzivně pojatém zápase od 26. minuty vedly zásluhou Drakeové. Jenže sedm minut před koncem do hry vrátila Kanaďanky střela Wattsové. Necelé tři minuty před koncem ale důrazná Zumwinkelová rozhodla finále. Na konečných 3:1 pro USA upravila v samém závěru Odenová.

Zápas začaly lépe Kanaďanky, které si vytvořily mírný tlak, ale jako první hrozily Američanky. Skajaová a Wenteová však situaci dvě na jednu překombinovaly a vyšly naprázdno. Následně skvěle čarovala Alex Gulsteneová, když zabránila řadě šancí Kanady. “Mám radost, že jsem pochytala jejich šance. Vítězství pro mě znaméná všechno,” zářila Gulsteneová.

První třetina skončila bez branek. Do druhé o chlup aktivněji vkročily Američanky, ale celkové defenzivní pojetí z obou stran jim nedovolilo Daniku Rangerovou v brance příliš ohrozit. Vedoucí branku zaznamenala až díky šťastnému zásahu Delaney Drakeová.

Kanaďanky se dostaly mírně pod tlak a do konce prostřední části se vytratily z útočné hry, ačkoliv o branku zaostávaly. “Turnaj ukázal, že ženský hokej se postupně mění. Zaznamenali jsme obrannější hru, což je znakem vývoje hry,” komentoval zápas trenér americké osmnáctky Joel Johnson.

Ovšem ve třetí části už byly Kanaďanky dravější a ve 46. minutě se dokonce chvíli radovaly z branky. Rozhodčí Timglasová ale gól neuznala kvůli předchozímu faulu Potomakové. Kanada si aktivitou vynutila přesilovku, ze které nakonec v 54. minutě vyrovnala Daryl Wattsová. “Snažili jsme se nesoustředit na skóre, ale na sebe. Nakonec to vedlo ke gólu,” komentovala Amy Potomaková. “Sice se vrátily do hry, ale dokázaly jsme se přes to psychicky přenést,” dodala brankářka USA Alex Gulstenová.

Vypadalo to, že zápas půjde do prodloužení, ale v čase 57:28 po situaci dvou na jednu vstřelila Grace Zumwinkelová rozhodující branku finále.

“Nedívaly jsme se na minulý zápas a zároveň jsme nechtěly prohrát s Kanadou podruhé v řadě,” ohlížela se za utkáním ve skupině kapitánka Spojených států Cayla Barnesová. Kanaďanky dostaly ještě příležitost k vyrovnání v podobě přesilovky v kombinaci s powerplay, jenže těsně před koncem gólem do prázdné brány zpečetila skóre Emily Odenová.

Američanky ovládly finále v poměru 3:1. Rozhodl napínavý závěr třetí třetiny, po kterém hokejistky USA slaví hattrick na trůně vítězek mistrovství světa do 18 let.