Mezinárodní federace ledního hokeje

Češky nestačily na Rusko

O medaile si zahrají Rusky, v Přerově porazily Česko

Zveřejněno 12.01.2017 08:52 GMT+1 | Autor Michal Janoštík
Česká republika padla po vyrovnaném čtvrtfinálovém utkání proti Rusku 0:2. Češky předvedly bojovný výkon, ale na jejich soupeřky to nakonec nestačilo.

Utkání se dohrávalo ve velmi nervózní atmosféře, která nabídla několik sporných rozhodnutí rozhodčí a dokonce i hromadnou bitku, jež se na mezinárodní úrovni v ženském hokeji často nevidí.

České reprezentantky začaly první třetinu hodně aktivně a zasypaly ruskou brankářku velkým počtem střel. Ty se však neujaly a z tlaku tak nepadl žádný gól. Na hře Rusek bylo patrné, že den před tím odehrály těžký zápas se Švédskem a poté je čekal přesun ze Zlína do Přerova. Gólmanka Merkuševová ovšem předvedla brilantní, koncentrovaný výkon a lapila všechny pokusy domácích hokejistek.

„Věděli jsme, že Rusky měly včera večer těžké utkání,“ řekl trenér národního týmu Jan Fidrmuc. „Chtěli jsme na ně vlítnout a rozhodnout v první třetině, měli jsme tam tlak, přestříleli jsme je, ale bohužel nás opět zradila koncovka.“

Do druhé třetiny vstoupily Rusky mnohem aktivněji a nebezpečněji. Již v 26. minutě musela brankářka Bláhová předvést parádní zákrok proti ruskému přečíslení dvě na jednu. To se jí povedlo a udržela tak bezbrankový stav. V 32. minutě se však už mohli radovat fanoušci z Ruska. Oxana Bratiščevová totiž využila přesné nahrávky před bránu a bez obtíží poslala puk do polo odkryté brány. O tři minuty později mohlo být vyrovnáno. Noemi Neubauerová se bleskově obtočila kolem ruské svatyně, ale Merkuševovou se jí překvapit nepodařilo. A tak přišel trest. Na konci prostřední části se k odraženému puku na hranici kruhů dostala Jelena Provorovová, jež propálila vše, co jí stálo v cestě.

Ve druhé třetině jsme měli desetiminutový výpadek, doplnil kouč reprezentace. „Neprosadili jsme se v přesilové hře a hned na to jsme dostali branku. Těžko jsme se dostávali do hry a navíc jsme ještě dostali na konci druhý gól.“

Ve třetí třetině se české hokejistky snažily s utkáním ještě něco udělat, ale v koncovce jim nebylo přáno. Ruské hráčky navíc hrály hodně agresivně, několik českých hráček muselo dokonce po tvrdých zákrocích opustit ledovou plochu v doprovodu lékařů.  V 59. minutě se strhla i hromadná bitka, do které se zapojily skoro všechny hráčky na ledě. Domácí hokejistky si sice na závěr utkání vytvořily díky pětiminutovému vyloučení Oxany Bartiščevové za tvrdý hit na Hymlárovou místy až drtivý tlak, ale dnes jim zkrátka nebylo gólově přáno. V pátek je tak čeká souboj o páté místo. O jejich soupeři se rozhodne v zápase mezi Finskem a Švédskem.

„Nechci se ale vymlouvat na rozhodčí, my jsme prostě deset minut vůbec nebruslili a Rusky nám vstřelily góly, což nakonec rozhodlo. Holky ale byly pořád nabuzené a šly do toho, nechtěly prohrát.“

„Je pro nás těžké vyřazení přijmout, ale bohužel se to stává,“ zakončila Šarlota Tomasco. „Určitě však chceme zabojovat i v dalším zápase. Zregenerujeme, pustíme si film, dobře se nají a půjdeme do toho opět naplno.“

Absolutorium si zaslouží ruská brankářka Valeria Markuševová, jež kryla 33 střel a byla hlavním strůjcem vítězství svého týmu.

„Na čisté konto jsem myslela hned od začátku utkání,“ svěřila se Merkuševová. „Nejtěžší to pro mě bylo posledních pět minut před koncem utkání, kdy hrály Češky dlouhou přesilovou hru, a fanoušci házeli věci na led. Bylo těžké se plně koncentrovat, ale nakonec jsme to zvládly.“