Mezinárodní federace ledního hokeje

Finky se loučí vítězstvím

Finky zvládly odvetu s nulou vzadu a končí páté

Zveřejněno 13.01.2017 23:11 GMT+1 | Autor Lukáš Kratochvíl
Zatímco v souboji Finska a Česka ve skupině uspěl domácí výběr, v zápase o umístění se radovaly hráčky Suomi. Ty o své výhře rozhodly gólem z úvodní minuty.

Po neuspěšném čtvrtfinále měl před sebou český výběr na domácím mistrovství světa jasný úkol – odměnit se fanouškům za vytrvalou podporu vítězstvím v souboji o páté místo. Tento cíl se nakonec nepovedlo naplnit, zejména i proto, že Češky už podruhé za sebou nevstřeliliy ani branku. O to se postarala i finská brankářka Silvonenová, která si připsala druhé čísté konto na turnaji.

„Před turnajem jsme chtěli medaili, ale šampionát aspoň končíme vítězně, takže pocity budou dobré," hodnotila vystoupení svého týmu na mistrovství světa Silvonenová.

Její spoluhráčky navíc vstoupily do utkání ideálně, už v první minutě totiž otevřely skóre, když se prosadila Emilia Vesaová. Pro výběr trenéra Fidrmuce, který byl oslabený po náročném zápase s Ruskem o dvě elitní hráčky, těžká rána.

„Chtěly jsme do Finek víc vlítnout, dát první gól a pak hrát náš hokej. To nám bohužel moc nevyšlo," hodnotila zápas Veronika Bucifalová, která nastoupila s kapitánským céčkem.

Ani zbytek první třetiny se pro domácí výběr nevyvíjel ideálně, Finsko dostalo tři přesilové hry a většinu času tak strávilo v útočném pásmu. A když už se domácí hráčky přece jen k nějaké šanci dostaly, zradila je opět koncovka.

„My jsme měli problém celé mistrovství dávat góly, ne jen v tomhle zápase. Ta koncovka nás určitě tlačila," potvrdila Bucifalová, že při zakončení chyběl na českých hokejkách důraz, možná větší klid.

Ten naopak nechyběl Fince Melotindosové, která se ve druhé třetině před Jandovou dostala lehce k puku a rutinérsky provedenou kličkou zvýšila už na 2:0. Když pak v závěru druhé části ujela české obraně Nieminenová, vypadalo to, že je po českých nadějích. Jandová však nájezd finské hvězdičky zneškodnila a udržela dvoubrankový rozdíl.

Češkám ale rychle ubíhal čas a kontaktní gól nepřicházel. Nejblíže k němu nakonec byla Neubauerová, která se po faulu rozjela k nařízenému trestnému střílení, po povedeném blafáku ale trefila pouze horní tyčku! Nic už na finském vítězství nezměnila ani závěrečná hra bez brankáře, Češky se tak s přerovským publikem rozloučily šestým místem.

„Chtěli jsme fanouškům poděkovat výhrou, celou dobu na mistrovství nás táhli kupředu, což bylo úžasný, ale bohužel jsme zklamali," uzavřela Bucifalová hodnocení posledního zápasu na šampionátu.