Mezinárodní federace ledního hokeje

Finsko postupuje do čtvrtfinále

Finsko vyhrálo i druhý zápas a má jistotu čtvrtfinále

Zveřejněno 08.01.2017 23:38 GMT+1 | Autor Lukáš Kratochvíl
Finky vyhrály i svůj druhý zápas na turnaji a díky výsledku dalšího utkání si s předstihem zajistily postup do čtvrtfinále, dvěma góly rozhodla Nieminenová.

Výsledek zápasu Švýcarsko – Česko (3:2sn) dával Finkám před druhým zápasem na šampionátu naději na brzkou kvalifikaci do čtvrtfinále. Reprezentantky země tisíce jezer k tomu potřebovaly porazit Japonsko, což se jim nakonec díky dvěma brankám Nieminenové.

První třetina přitom přinesla vyrovnaný hokej, Japonky si dokonce zahrály dvě přesilové hry, nedokázaly se ale ani jednou prosadit. Finkám se to povedlo také až ve druhé třetině, ale zato hned v její první minutě. Nieminenová se na pravém kruhu zbavila své soupeřky, namířila si to do středu hřiště a střelpou přes obránkyni překonala gólmanku Tonasakiovou.

Tento gól Finky nakopl k větší aktivitě a hráčky v bílých dresech se začaly více prosazovat. Tonosakiová ale držela svůj tým jistými zákroky, vytáhla se při oslabení po prvním gólu nebo proti Tohilaové, jednou ji dokonce zachránilo i břevno jejií branky. Do třetí třetiny tak tak Japonky vstupovaly pouze s jednobrankovým mankem a a hladem po bodech.

Jenže proti byla Niemnineová, která se opět blýskla parádní individuální akcí, při které projela mezi soupeřkami bez nejmenších obtíží, a podruhé překonala výtečnou Tonosakiovou.

"Střílet góly mě zkrátka baví, střelba je důležitou součástí mojí hry. Hodně na tom pracuji, na trénincích i doma v garáži," hodnotila své představení nejlepší hráčka zápasu ve finském dresu Petra Nieminenová.

Japonky ale druhá inkasovaná branka nepoložila, právě naopak. Japonský výběr v závěru ještě sáhl k dlouhé hře bez brankářky, ke gólu to ale nevedlo. Naopak Nieminenová mohla zkompletovat svůj hattrick, jeněz při střele do opuštěné branky trefila brusle poslední soupeřky, na následnou dorážku už jí nezbyl čas.

Mrzet ji to ale příliš nemuselo, její tým si díky třema bodům upevnil první pozici ve skupině B a do závěrečného zápasu půjde s vědomím jisté účasti ve čtvrtfinále. Japonky se naopak musí připravit na boje o udržení se v elitní skupině mistrovství světa, soupeřkami jim budou buď Češky, nebo Švýcarky.

"Hodně jsme toho od sebe očekávaly. Chtěly jsme vyhrát a postoupit do dalšího kola, takže jsme zklamané," hodnotila zápas Japonská obránkyně Sena Takenakaová. "Finsko je ale tradiční hokejová země, jejich hráčky jsou silné a rychlé, takže to byla výzva."