Mezinárodní federace ledního hokeje

Kanada slaví druhou výhru

Rusky dlouho vzdorovaly, nakonec ale prohrály 2:4

Zveřejněno 08.01.2017 20:20 GMT+1 | Autor Michal Sedláček
Zápas to byl pěkný a dramatický. Rusky vzdorovaly Kanaďankám až do 3. třetiny, kde však Kanada rozhodla duel ve svůj prospěch a slaví druhou výhru na turnaji.

Do zápasu vstoupila lépe Kanada. Ta se v 9. minutě hry ujala vedení. Kanaďanky vyhrály buly, brankářka Merkuševová kotouč jen vyrazila a jako první se k puku protlačila Brette Pettetová, jenž dorazila kotouč do sítě.

První třetinu tak ovládly Kanaďanky v poměru 1:0. Rusko však ve druhé třetině dokázalo otočit duel ve svůj prospěch. Nejprve se prosadila Oxana Bratiševová, která tečovala ránu od modré. Čtyři minuty na to se střelou z kruhu prosadila Aljona Starovojtovová. Rusky se tak doslaly do docela nečekaného vedení.

"Myslím, že každý zápas je těžký. Stejně jako včera. Na mistrovství světa hrajete proti nejlepším zemím, takže nikdy nesmíte před soupeřem polevit. To stejně očekáváme i zítra," potvrdil po duelu sílu soupeře kanadský trenér Troy Ryan.

Jeho svěřenkyně však dokázaly rychle vyrovnaly. Za osmatřicet vteřin po ruské trefě se za bránou objevila Davidová, jenž poslala pas před brankoviště, kde se bekhendem prosadila Audrey-Anne Veilleteová. Stav 2:2 vydržel až do druhé sirény a tak se do třetí části šlo za nerozhodného stavu. "Bylo to pro holky za stavu 2:2 trochu nervózní, ale držely se plánu a dřely až do konce," těšilo kanadského kouče.

Posledních dvacet minut však patřilo Kanadě. "Byla to důležitá třetina pro oba týmy. Kanada měla hodně střel, dala dva góly a nám se nedařilo," smutnila ruská brankářka Valeria Merkuševová. Rozhodují gól pak padl ve 46. minutě hry, kdy hráčky javorového listu využily přesilovku. Po zmatku před brankou vydolovala kotouč Amy Potomaková a vstřelila vítězný gól zápasu. Klid na kanadské hole pak v 53. minutě přidala Brette Pettetová"Samozřejmě jsem šťastný, bylo to opravdu hezké vítězství," zářil po vydřené výhře trenér Kanady Troy Ryan.

Úroveň duelu ocenil i ruský kouč. "Myslím, že to byl pěkný zápas, soupeř hrál dobře. Gratuluji Kanadě k vítězství," prohlásil trenér Jevgenij Bobariko. Více však zápas komentovat nechtěl. "Velmi těžký zápas. Bylo tam hodně střel. Kanadský tým hraje hodně rychle a bylo to opravdu těžké," potvrzuje kvalitu soupeřek ruská gólmanka Merkuševová. Kanada se tak díky výhře vyhoupla do čela skupiny a bude čekat, jak dopadne večerní duel mezi USA a Švédskem. To Rusko na první body stále čeká.