Mezinárodní federace ledního hokeje

Penaltové drama

Rusky lépe zvládly nájezdy a porazily Švédsko

Zveřejněno 11.01.2017 00:51 GMT+1 | Autor Vojtěch Jurák
Poslední zápas skupiny A rozhodl nejen o jejím pořadí, ale také o složení čtvrtfinálových dvojic. Rusko si to rozdá s Českou republikou, Švédsko s Finskem.

Souboj o třetí místo ve skupině A nabídl dramatickou přetahovanou, v níž se vše podstatné událo až v samotném závěru. Obě družstva toužila dosáhnout prvního vítězství na turnaji, a tak se hráčky doslova praly o každý kousek ledu.

Místy nervóznímu souboji s řadou potyček a vyloučení dlouho chyběly góly. „Každý zápas s mnoha tresty je náročný,“ přiznala trenérka Švédek Ylva Lindbergová. „Chtěly jsme na ledě točit všechny hráčky, což ale dost dobře nejde při neustálých přesilovkách a oslabeních.“

Až necelé tři minuty před koncem poslala Sofie Lundinová Švédky do vedení, Rusky však zásluhou kapitánky Niny Pirogovové za necelou minutu vyrovnaly a vynutily si pokračování zápasu. „Na holkách bylo vidět, že chtějí dnešní utkání vyhrát,“ těšilo ruského trenéra Jevgenije Bobarika rychlé srovnání na 1:1.

Prodloužení se třemi hráčkami na každé straně rozuzlení nepřineslo, a tak musely rozhodovat samostatné nájezdy. V nich se jako jediná trefila Oxana Bratiševová, která si chytře roztáhla švédskou brankářku Sofiu Reidebornovou a překonala ji mezi betony. „Jsem šťastná, že jsem pomohla svému týmu k vítězství,“ neskrývala radost mladá útočnice.

Rusko tak vyhrálo 2:1, díky čemuž obsadilo třetí místo ve skupině A. Ve čtvrtfinále vyzve Českou republiku. Švédky skončily ve skupině čtvrté a v souboji o postup do semifinále vyzvou finský výběr.

„S Finkami se potkáváme velmi nerady, bývají to opravdu těžké zápasy. Na druhou stranu je ale dobře známe, víme o jejich přednostech i slabinách. Myslím, že když k utkání správně přistoupíme, můžeme uspět,“ pronesla švédská brankářka Sofia Reidebornová.