Mezinárodní federace ledního hokeje

Švédky jsou v semifinále

Severskou bitvu rozhodly Švédky v přesilovkách

Zveřejněno 11.01.2017 22:59 GMT+1 | Autor Marek Janoš
Napínavé střetnutí seveřanek ovládly hráčky Švédska. Rozhodující branku vstřelila af Bjurová.

Čvrtfinále mezi odvěkými soupeři Švédskem a Finskem zvládly lépe Švédky. Do vedení šly v první třetině zásluhou Olssonové, náskok dvou branek a zároveň vítězný zásah si připsala af Bjurová. Finky byly lepší pouze ve třetí části a snižující branka Parkkonenové na semifinále nestačila.

“První dvě třetiny jsme prospali, nedařilo se nám dostat do tempa,” mrzelo finského trenéra Jari Risku. Finky byly lepším týmem jen v závěrečné části. “Ve třetí třetině jsme zabrali, ale jedna branka byla málo,” konstatoval Risku po zápase. Jeho svěřenkyně tak skončily před branami semifinále.

Zápas byl hodně bruslivý, ale příliš střeleckých příležitostí ani výrazných hokejových momentů v první třetině nepřinesl. První branku vstřelila až kapitánka Hanna Olssonová v první přesilovce zápasu. “Přesilovky musíte využívat, to je dnes minimálně 40% výsledku. Švédky v tom byly zdatnější,” dosvědčil Risku.

Finky ze svých přesilových her neodpověděly. Následně mohly výhodu dokonce pěti proti třem využít Švédky, ale především zásluhou brankářky Silvonenové zůstaly Finky ve hře. “Moc jsme soupeřkám nedovolily, což bylo dnes podstatné,” těšilo Matildu af Bjurovou.

Další přesilovka švédského týmu přinesla drtivý nápor, který ale žluto-modré hráčky nevyužily. Branka Matildy af Bjurové přišla až poté, co se síly vyrovnaly. “Viděla jsem volný puk před brankářkou, tak jsem do něj plácla a skončil v síti,” popsala klíčový moment utkání af Bjurová. Do konce prostřední části ale finský tým žádný nápor nevytvořil.

Finky dominovaly až v závěrečné části, kdy přesilovku zhodnotila Krista Parkkonenová z dorážky. Švédky se ale nechtěly zatlačit a naopak na chvíly zase útočily. Závěrečný tlak a výhodu díky powerplay dokázal tým ve vedení ustát a Švédsko zaslouženě postoupilo do semifinále díky výhře 2:1. “Hráli jsme týmově, jedna za druhou. To bylo v tomto zápase opravdu důležité,” usmívala se af Bjurová.

V boji o účast ve finále narazí na Kanadu. “Hrály jsme dobře, takže si na ně věříme,” uzavřela Bjurová sebevědomě.